Nina Marie Birk

Skuespillererfaring

TEATER

  • Stik Mig En Muse - De Damer går til filmen på Café Liva; instrueret af Mads M. Nielsen
  • Cirkelines Museskole på Anemone Teatret; instrueret af Per Linderoth
  • T 147 Dania på Thy Teater; instrueret af Niels Vendius
  • Far, mor og Skillemis på Te-Atoriet/Folketeatret,Børnescenen; instrueret af Mikkel Flyvholm
  • The Love Coach (she knows stuff) på Teateriet Apropos/Café Teatret/Teater Katapult; instrueret af Anders Lundorph
  • Chlodnagaden nr.33 (Reumertnomineret 2013) på Teatret Fairplay; instrueret af Robert Parr
  • Shh, stille, helt stille på Teater Neo; instrueret af Gitte Aagaard
  • Projekt Landbrug (Reumertnomineret 2012) på Café Teatret; instrueret af Christian Lollike
  • Genopsætning, Det Tavse Skrig på Teater Neo; instrueret af Gitte Aagaard
  • Genopsætning, Kalder Katrine på Teater Neo; instrueret af Gitte Aagaard
  • De Skrigende Halse på Teater Nordkraft; instrueret af Gitte Aagaard
  • Genopsætning, Kalder Katrine på Teater Neo; instrueret af Gitte Aagaard
  • Det Tavse Skrig på Teater Neo; instrueret af Gitte Aagaard
  • Kalder Katrine på Teater Neo; instrueret af Gitte Aagaard
  • 10 x 10 på Rosenteatret; instrueret af Ane Uhrenholt og Henrik Thomsen
  • Lulu på Aarhus Teater; instrueret af Søren Iversen
  • Sommergæster på Aarhus Teater; instrueret af Vibeke Wrede
  • Sidste Udkald på Aarhus Teater; instrueret af Mikkel Flyvholm
  • DANS! på Aarhus Teater/ Aalborg Teater; instrueret af Simon Boberg, Gitte Siem, Mikala Bjarnov
  • Hotel Problemski på Skuespillerskolen v. Aarhus Teater; instrueret af Heinrich Christensen
  • Hvad Kan Jeg Blive på Forumteatret Prisme; instrueret af Birthe Blåbjerg Jakobsen

TV-SERIER

  • Norskov- spillede Lisbeth (gennemgående); instrueret af Louise Friedberg, Birgitte Stærmose, Søren Balle; produceret af SF Film/ TV2
  • Bedrag sæson 1; instrueret af Jannik Johansen; produceret af DR
  • Arvingerne sæson 2- spillede Mette; instrueret af Jesper Christensen; produceret af DR

KORTFILM

  • Små Piger- spillede Mie (hovedrolle); instrueret af Kasper Skovsbøl

REKLAMEFILM

  • XL Byg ; instrueret af Niels Gråbøl; produceret af Moland Film

Uddannelse

  • Skuespillerskolen v. Aarhus Teater (2004-2008)
    Er bl.a. blevet undervist af Emma Balcazar, Michael Horsten, Sarah Boberg, Tammi Øst,
    Casper Coch, Jan Maagård og Hans Rønne

Specielle færdigheder

  • Sang (sopran), medlem af skuespillerinde ensemblet De Damer, se de-damer.dk